Sushi.
Just saying it feels expensive.
A night out at the local sushi joint with the pals can easily rack you up a $60+ bill. Ouch.
Can a similar meal be had for less? Absolutely! Read on to find out how!

Making sushi at home is really quite simple, and you can make a LOT for much less than $60. You don’t even need a rolling mat – just put a layer of plastic wrap on a thick kitchen towel, and rock and roll. My wife and I made sushi the other night, and we actually couldn’t eat all the fish we bought.

With a little time and willingness to get messy, you can make a world-class sushi dinner for two or more, for less than the price of one person at your local place – I’ll show you how.

Starting from scratch – I’m guessing the average home needs to pick up a few things to make sushi – we all don’t have nori sheets just lying around. Let’s assume you have absolutely nothing but the basics in your kitchen and break down the prices at my local grocery store (think WinCo) for everything you could possibly need for sushi.

Rice – medium grain rice is best on a budget, look for calrose or blue rose generic brands (it all comes from Californina anyway) – $2.39
Fish – I found a .3 lb “sushi grade” ahi tuna steak for $1.89 and .5 lb of previously frozen wild salmon fillets for $3.68. I’d figure about .25lb per person. (When doing salmon sushi, use previously frozen cuts to make sure any salmon parasites are good and dead, or stick a fresh piece of salmon in the freezer for at least a day before use)
Sriracha sauceĀ – for the spicy tuna $2.49
Mayo – you should have this, but if not grab a small generic bottle for a buck
Sugar – you should have this too, but a 5lb bag is like two bucks
Rice vinegar – seasoned rice vinegar needed for the sushi rice for about $2
Seseme Oil – great for adding flavor to the spicy tuna sauce – about $2
Wasabi – prepared green stuff in a tube for $2.50 or prepare your own with a higer-quality powder for $5
Sesame Seeds – gotta have these for sprinkling on top – get a small handful of these in the bulk section for a few cents.
Avocado – great for putting in the rolls – $0.88 each at my store
Cilantro – fun flavor burst with salmon or spicy tuna – $0.68 a bundle
English Cucumber – a must-have crunch, perfect with salmon – $1.40
Nori sheets – for making Maki, or rolled sushi, usually found in the Asian section of any store – $4
Cream Cheese – for a creamy compliment to salmon or spicy tuna – $0.98
Dark soy sauce – I like the “naturally brewed” kind that is wheat-free and all delicious – $3
Instant Miso soup packets – for the authentic appetizer, also in the Asian section – about $3
Bottle of Sake – a basic one can be had from the wine aisle for around $6

Total for ingredients = $40.58 (only about $10 is for ingredients that will be eaten up in one night, the rest you’ll continue to have on hand for the next time, dramatically reducing your make-it-again costs).

Amount of sushi we made with these ingredients: 6 6-peice rolls and 15 pieces of nigiri, plus four bowls of miso soup, and a whole bottle of sake. price per person $20.29
compared to: six sushi rolls at avg. of $8 each ($48) four bowls of miso at $3 each ($12), Two caraffes of sake at $7 each ($14) and seven orders of nigiri avg. $4 each ($28) Grand total = $102
price per person = $51
Total savings per person = $30.71

There you go – you can make an incredible sushi dinner at home for less than half the price of a comparative dinner out starting from the absolute basics.

Have you tried sushi at home? Tell us how it went in the comments.